top of page

Başarılı bir satıcı olma üzerine dersler...


 Satıcılar, çalıştıkları işletmenin vitrinde duran en etkin kişiliklerdir.  Kimi şirketler, satıcılarını en gözde ekip olarak tanımlarlar. Tamamıyla şirket yapılanması ve üst düzey şirket stratejisi ile akalı bu durum satıcıların ne kadar kıymetli personeller olduğunu da belirler.

Bütün bunları bir kenara bırakıp dilerseniz rutin bir satış gününe bakalım;

Sabah mesaisi başlamıştır ve bir sonraki saatte önemli bir şirket içi toplantınız vardır. Yöneticiniz size bu hafta ne kadarlık sipariş alacağınızı soracaktır ve ya geçen hafta kaç müşteri toplantısı yaptığınızı soracaktır. Ya da kaç “yeni müşteri” ziyareti planladığınızı soracaktır. Ya da şirketiniz deki diğer departmanların kaynak eksikliğini, müşteriniz fark-etmeden çözmenizi de isteyecektir.

Mükemmel Satıcı, kriz yönetmeyi de bilir, proje yönetmeyi de bilir, müşteriyi yönetmeyi de bilir, yöneticisini yönetmeyi de bilir. O her şeyi bilir.

Ne yapacağız ?

Bütün bunları aşabilmenin ve kendinize galip gelebilmenin, en işler kurallarından biri de, işinizi iyi yönetebilmekten geçer. İşinizi iyi yönetebilmek yukarı da söylediklerimizin dışında zamanı ve elinizdeki işi iyi organize edebilmektir.

Hiçbir tecrübeniz olmasa da, defterinizi ve kaleminizi alıp, iş saatinizin ilk 30 dk’sını kendinize ayırıp günlük planlamanızı yapın. O Gün yapmanız gereken, her şeyi yazın. Sonra onlara birer öncelik sırası verin. Bu işlerini sırası ile bitirmek için yine kendinize bir zaman dilimi ayırın.

Eminim, asla planladığınız gibi gitmeyecek !!!

 

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page