top of page

Satış işi stil işidir…Kariyer planlaması yaparken, hayata atılma anında mutlaka durup düşünürüz. Satış işine girecek olanlar ve bu yolda ilerleyecekler kendi özgün stillerini geliştirmelidir.Stilleri, onları şimdi ki ve gelecek rakiplerinden mutlaka farklılaştıracaktır.Neye yatırım yapacağınızı iyi tasarlayın ve analiz edin. Kendinize idol olarak seçtiğiniz insanlarla sohbet edin. Onların kendilerini nasıl geliştirdiklerine ve zamana nasıl uyarladıklarına bakın.Satıcıların en önemli öz değeri kendi stilleridir. Ve zamanla özgün satış tekniklerini çok şık bir hale getirebilir.Çalıştığınız şirket size bir marka değeri verirken, kendi “öz markanızı” da ancak kendi "öz değerinizi" de yatırım yaparak geliştirebilirsiniz. Bir süre sonra temsil ettiğiniz marka kendi öz markanız olacaktır.Büyük ya da büyüyen organizasyonlar da onların yolunda katma değer olmanız için insanlar kapınızı çalmaya başladığında kendi stiliniz artık onların yolunda iz bırakmaya başlamış demektir.

Stilimizi nasıl geliştirelim ya da nereden başlayalım biraz da bundan bahsedelim dilerseniz. Eğitimlerimizde özellikle üzerini basarak aktarmaya çalıştığımız önemli kişilik detaylarından biridir. “Stil sahibi olmak.”

Stil sahibi olmak, sadece kılık kıyafet, genel görünüş değil, insanların bizimle biraz iletişim kurduktan sonra, onları aynı merakla bize bağlayan içsel hayatımız da nasıl olduğumuzdur.

  • İş hayatındaki tüm profesyonellere dönüp bakın, mutlaka birer hobileri vardır. Kendi hobilerinizi/hobinizi bulun ve onun üzerine yatırım yapın. Haftanızın sadece birkaç saatini ayırarak sosyalleşebileceğiniz ve ya kendinizi etkin hissedeceğiniz bir hobiniz olsun. Satış ilişkileriniz bir süre sonra bu hobileriniz sayesinde daha da güçlenecektir.

  • Dilinizi zenginleştirin. İletişim diliniz ana diliniz ya da başka bir dil ise mutlaka doğru kullanmaya çalışın. Dilinizi ve hitabetinizi daha da etkin hale getirin. Etrafınızdaki tüm iletişim de olduğunuz insanlar, sizin ses tonunuz “ne” söylediğiniz, ayrıca “nasıl” söylediğinizle ilgilensin. Emin olun, iletişim dilini zenginleştiren satıcılar, rakiplerinden mutlaka birkaç adım öne sıçrayacaklardır.

  • Işık saçın. Kimse etrafında negatif enerji yüklü insanlar istemiyor. Hele günümüz de, televizyon reklamlarının bile, bir numaralı sloganı haline gelen, pozitif enerjiyi evrene siz saçın. Nasıl mı ? uçsuz bucaksız bir gülümseme ile…

  • Mütevazi olun. Mütevazilik içinde barındırın her şeyi.  İnsanlar sizin, ne kadar tevazu sahibi olduğunuzu bilsinler. Hem çok samimi hem de bir o kadar mesafeli olun çevrenizle. Kariyer basamaklarında bu özelliğiniz üst yöneticileriniz tarafından tercih edilir olacaktır.

Stiliniz “siz” olun. Siz “stiliniz” olsun.

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page